Україна, Київ

Монтажник гіпсокартонних конструкцій. Столяр будівельний

Вимоги до професійної кваліфікації: столяр будівельний 3 (2-3)-го розряду

1.Кваліфікаційна характеристика

2-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує найпростіші столярні роботи. Відбирає та сортує пиломатеріали. Заготовляє вручну бруски за розмірами для столярних виробів з обстругуванням рубанком, поздовжнім та поперечним розпилюванням.

Повинен знати: основні властивості деревини; види пиломатеріалів; фізико-механічні властивості деревини; технічні умови на обробку деталей; види простих столярних з’єднань; види клеїв; способи та прийоми пиляння деревини; прийоми стругання деревини; ручний столярний інструмент, що застосовується; способи підготовки деревини під опорядження.

3-й розряд

Завдання та обов'язки. Виконує прості столярні роботи. Обробляє деревину електроінструментом і вручну. Виготовляє й установлює прості та середньої складності столярні вироби. Виготовляє вручну й установлює прямолінійні столярні тяги, прямолінійні поручні простого профілю. Виготовляє прямолінійні заготовки столярних виробів з використанням механізованого інструменту або вручну. Зачищає деталі після механічної обробки. Виготовляє рамки та коробки. Виготовляє щити масивні та з пустотами. Виготовляє ящики. Вирізує сучки та засмолені місця. Виготовляє фігурні плінтуси, лиштву, штапики. Виконує монтаж профільних виробів простої конструкції. Виконує монтаж опалубки для каркасно-монолітного будування. Виконує ремонт лицьової поверхні виробів та заміну ушкоджених поверхонь уставленнями з деревини. Виконує підготовлення поверхонь до нанесення лакофарбових матеріалів та фарбування ручними інструментами.

Повинен знати: основні породи та дефекти деревини; види, призначення ручного та електроінструменту; правила роботи з електроінструментом; послідовність обробки деревини вручну та електроінструментом; технологію виготовлення рамок, коробок, щитів, ящиків та профільних деталей; послідовність встановлення столярних виробів; будову деревообробних верстатів; способи і прийоми обробки деревини на деревообробних верстатах; інструменти та способи нанесення захисного та декоративного покриття на столярні вироби; способи виконання ремонту простих столярно-будівельних виробів.

Професійна кваліфікація: монтажник гіпсокартонних конструкцій

3-го розряду

Кваліфікаційна характеристика

Завдання та обов’язки. Виконує прості роботи з монтажу та ремонту гіпсокартонних конструкцій перегородок, підшивних стель, облицювання поверхонь під час улаштовування гіпсокартонних систем.

Повинен знати: основні види та властивості матеріалів і виробів, що застосовуються для улаштовування гіпсокартонних систем; класифікацію та типи гіпсокартонних і гіпсоволокнистих листів, плит та панелей; види кріпильних деталей; способи обробляння гіпсокартонних виробів, дерев’яних брусків, металевих профілів; способи розмічання місць улаштовування конструкцій гіпсокартонних систем із застосуванням контрольно-вимірювальних інструментів або пристроїв; загальні правила та прийоми улаштовування простих дерев’яних і металевих каркасів, облицювання поверхонь; прийоми установлювання та закріплювання елементів конструкцій; допуски під час монтажу конструкцій; способи облицювання стін (безкаркасний та каркасний); способи приготування шпаклювальних, ґрунтувальних та ізоляційних розчинних сумішей; правила виконання шпаклювальних, ґрунтувальних та ізоляційних робіт; правила демонтажу простих гіпсокартонних конструкцій; види, будову, призначення ручного, механізованого та електричного інструменту, монтажних пристроїв, правила роботи з ними; правила транспортування, пакування, складування та зберігання конструкцій та виробів з гіпсокартону; правила дотримання вимог щодо роботи на підмостках і драбинах; правила пожежної та електричної безпеки; правила і норми з охорони праці під час виконання робіт.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта, без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, підвищення професійної кваліфікації та стаж роботи за спорідненою професією 2-го розряду – не менше 1-го року.

Приклади робіт

Обмірювання приміщення, провішування осей та розмічання місць розташування основних профілів та брусків під час улаштування гіпсокартонних конструкцій із застосуванням контрольно-вимірювальних інструментів або пристроїв.

Заповнювання каркасів ізоляційним матеріалом.

Монтаж дерев’яних і металевих каркасів для простих гіпсокартонних перегородок, підшивних стель тощо.

Установлювання, підгонка та закріплювання гіпсокартонних виробів.

Перевіряння правильності установлювання гіпсокартонних виробів, виявляння наявності тріщин, пошкоджених місць, надриву картону, відхилень поверхні тощо.

Перевіряння конусними оправками відповідності отворів для пропускання інженерних трубопроводів, електричних або слабкострумових розведень розмірам, визначеним робочими кресленнями.

Шпаклювання швів стиків та підготовка поверхні гіпсокартонних і гіпсоволокнистих плит для декоративного опорядження.

Вирівнювання поверхонь шліфувальним інструментом.

Здійснення дрібного ремонту гіпсокартонної обшивки поверхонь.

Розбирання конструкцій гіпсокартонних систем.

Складування гіпсокартонних виробів та їх транспортування.

Вимоги до освітнього, освітньо-кваліфікаційного рівнів, професійної кваліфікації осіб, які навчатимуться за професією Монтажник гіпсокартонних конструкцій 3-го розряду

2.1. При вступі на навчання

Повна або базова загальна середня освіта.

2.2. При підвищенні професійної кваліфікації

Стаж роботи за спорідненою професією 2-го розряду – не менше 1 року.

2.3. Після закінчення навчання

Повна або базова загальна середня освіта, професійна (професійно-технічна) освіта або професійна підготовка на виробництві, освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією Монтажник гіпсокартонних конструкцій 3-го розряду.